Så många har dött i COVID-19 i New York State. Igår var antalet inläggningar på sjukhus det lägsta sedan krisen började och dödstalet var det lägsta, ”endast” 49 inrapporterade under tisdagen.
Vi ser det med våra egna ögon. Sängar i sjukhuset mitt emot är tomma. Inga respiratorer och patienterna verkar sitta uppe. Vad jag kan se så är det endast ett mobilt kylbårhus kvar på 30th Street.
Nu pratar Guvernör Cuomo om att ta nästa steg och ”öppna” New York City. Hoppas att vi hinner uppleva det innan vi åker hem för sommaren.

Jag undrar hur presidentvalet hade sett ut om den här mannen hade ställt upp?
Om ni åker hit i sommar så kanske ni inte släpps tillbaka in i USA igen sen, tänker jag. Sverige är ju ökänt för sin tama Corona-strategi och antal smittade per capita och övriga världen är rädda för resenärer härifrån. Däremot kan ni ju åka hit. Men tillbaka igen sen…Det är vad jag skulle tänka på.
GillaGilla
Hej! Jag tror inte det blir något problem med tanke på våra pass och visum men man vet ju aldrig. Vi kommer sannolikt uppmanas att sätta i
oss i en 2 v karantän när vi kommer tillbaka. Den som lever får se.*Mer sant än nånsin!
GillaGilla